1657

Nr 11 Grudzień 2005 | Nr 12 Marzec 2006

NR 12 - MARZEC 2006

Tegoroczna zima należała niewątpliwie do wyjątkowo ostrych i tak dała się we znaki wszystkim, że ostatnio o niczym innym się nie mówi, jak o oczekiwaniu na wiosnę. A wiosna kalendarzowa przyszła dopiero kilka dni temu. Szkoda tylko, że kalendarzowa, bo na polu wciąż zimno i szaro od brudnego śniegu. Czekając na słońce i pierwsze ciepłe dni, poczytajcie o tym, co wydarzyło się w naszej szkole w ostatnich trzech miesiącach. Zapraszam do lektury.

A.Bach

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w roku . Czekają na nie chyba wszyscy, na samą myśl o Nich można poczuć zapach pieczonych ciast czy smażonego karpia. Nie ma szkoły, gdzie nie zaakcentowano by choćby w najprostszy sposób oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Pisali o świętach pisarze, pisali poeci, piszą też nasi uczniowie. Kilka wierszy naszych małych poetów przeczytacie na następnej stronie w "Literackich próbach". Rokrocznie w naszej szkole odbywają się klasowe spotkania wigilijne, rokrocznie uczniowie pod kierunkiem wychowawców przygotowują ogólnoszkolne spotkanie opłatkowe. W tym roku przyświecało mu powyższe hasło. Możecie zapytać : Kto kolędował Jezusowi? Nigdy nie zgadniecie! Do żłóbka z darami dla Jezusa poszły bajkowe postacie. Można było spotkać Pinokia, Pszczółkę Maję, Calineczkę, Jasia i Małgosię, Smerfetkę, Dziewczynkę z zapałkami i Kopciuszka. Wszyscy przynieśli dary i obiecali zmianę, poprawę, oddali pokłon i kolędowali małemu Jezusowi w szopce. W śpiewie pomagał chór aniołów. Dawno nie oglądaliśmy takiego widowiska.

Red.

Cały zespół kolędujących małemu Jezuskowi

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Już nadchodzą Święta
Każdy o nich pamięta
Mama z kuchni wszystkich przegania
Bo szykuje wigilijne dania
My choinkę ubierać chcemy
I pierwszej gwiazdki wyczekujemy
Gdy do stołu zasiądziemy
Wspólnie dań 12 zjemy
Po dzieleniu się opłatkiem
Do choinki zbliżamy się ukradkiem
Czy aniołek był już w domu?
Czy prezenty przyniósł komu?
Pod choinkę zaglądamy...

Justyna Nowakowska, kl. IV

JEDZIE ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Jedzie święty Mikołaj
Na saniach srebrzystych
Jedzie święty Mikołaj
Przez lasek mglisty
Jedzie święty Mikołaj
Z pełnymi saniami
Jedzie już do nas,
Bo tęskni za nami.

Marta Ząbkowska, kl.IV

Nowoczesna pracownia

Publiczna Szkoła Podstawowa w Lewniowej wzbogaciła się o nowoczesną pracownię komputerową. Jej otwarcie nastąpiło 13 stycznia br. Uroczystość poprzedzoną jasełkowym występem młodzieży ph. "Kolęduje Tobie moje serce" zaszczyciły władze Gminy z Wójtem Wojciechem Rzepą na czele jak również dyrektorzy placówek oświatowych i członkowie niedawno utworzonego Komitetu Rozwoju Wsi. Goście mieli okazję obejrzeć wyposażenie szkoły . W nowej sali informatycznej pięknie prezentowało się 12 nowych komputerów , laptop, serwer oraz rzutnik multimedialny- sprzęt wartości blisko 40 tys. Złotych będący darem od Ministerstwa Edukacji.

Cieszą się uczniowie, bo teraz każdy z nich ma własne stanowisko do pracy!


Nowoczesny sprzęt zachęca do nauki i poszerzania wiedzy.

Styczeń to miesiąc, w którym obchodzi się jedno z ważniejszych świąt o charakterze wychowawczym - Dzień Babci i Dziadka. Udział w uroczystościach w naszej szkole to gwarancja doskonałej zabawy dla wszystkich uczestników . Oprócz części artystycznej przygotowanej przez uczniów naszej szkoły, seniorzy mogli podziwiać młodzież ze świetlicy wiejskiej i utalentowaną tanecznie "zeróweczkę". Najwięcej emocji sprawiły jednak konkursy sprawnościowe, a ich uczestnicy byli dopingowani gromkimi brawami z głębi Sali.. Przyszedł też czas na posiłek przygotowany przez mamy z Rady Rodziców. Mimo niesprzyjającej aury goście dopisali. Należy życzyć sobie, by w przyszłym roku frekwencja była równie wysoka i by nie brakło żadnej zaproszonej babci i zaproszonego dziadka.

P. Teresa Waligóra przekazuje instrukcje do kolejnej konkurencji...

A to fotografia ze szkolnej zabawy choinkowej , / wprawdzie bez choinki, ale.../ z udziałem miłych naszej szkole gości ze Szkolnego Ośrodka Wychowawczego w Złotej, z którym to nawiązana współpraca przynosi skutki w postaci corocznych odwiedzin. W tym roku występ uświetnił występ niepełnosprawnej uczennicy Moniki Chamielec .Jej udział wiązał się też ze zbiórką środków finansowych na zakup wózka inwalidzkiego. Część środków na jego zakup wyłoży NFZ, pozostałą kwotę nauczyciele i wychowawcy postanowili pomóc zebrać- organizując aukcje prac wychowanków SOW w Złotej. Na apel o pomoc w zbiórce w/w środków odpowiedzieli też uczniowie naszej szkoły przeznaczając kwotę 120 złotych..

P. Monika Piech ze swoimi podopiecznymi ze Szkolnego Ośrodka Wychowawczego w Złotej

PODZIĘKOWANIA

Uczniowie naszej szkoły wstrząśnięci tragedią, do jakiej doszło w sobotę 28 stycznia około godziny 17.15 podczas Międzynarodowych Targów Katowickich - postanowili włączyć się w akcję pomocy ofiarom . Na wniosek ucznia klasy VI Adasia Oleksego Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę pieniędzy . Zebrane pieniądze w kwocie 50 złotych opiekun SU p. Aldona Bach wpłaciła na konto CARITAS Archidiecezji Katowickiej.

Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy.

Ogłoszona jeszcze w grudniu przez nauczycielkę nauczania zintegrowanego p. Teresę Nowak akcja ph. "Podziel się promykiem radości" przyniosła nieoczekiwane efekty w postaci ogromnego pudła maskotek, którymi nasi uczniowie chcieli się podzielić z tymi, których los dotknął szczególnie boleśnie. Ze swoim darem 31 stycznia 2006 r. udali się do Domu Pomocy Społecznej w Brzesku. Wizyta zrobiła ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach. Niektórzy z nich nie zdawali sobie sprawy z tego, że kalectwo ludzkie może być tak ogromne. Dom prowadzony przez siostry zakonne piękny, odnowiony, ale ileż w nim ludzkich tragedii?! Były uśmiechy przez łzy darczyńców i radość obdarowanych. Można by rzec:

"Rozstępują się straszliwe ciemności nagromadzone nad światem przez złych ludzi kiedy w sercu małego chłopca świeci iskierka miłości"

T. RÓŻEWICZ

Wszystkie kobiety naszej szkoły te małe i te duże - 8 marca obdarowane zostały drobnym prezentem. Dziewczynki otrzymany słodki prezencik w postaci lizaka, panie starsze, czyli nasze nauczycielki , wraz z życzeniami od przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Kamila Hołysta otrzymały symbolicznego tulipana , a od dyrektora szkoły p. Z. Staruszka miłą muzyczna dedykację
To miłe, że ktoś jeszcze o nas pamięta!


Nauczyciele wybrali!

Podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej w dn.6 kwietnia 2006 roku nauczyciele naszej szkoły w tajnym głosowaniu wybrali swojego kandydata na patrona szkoły. Został nim niemal jednogłośnie
ks. Jan Twardowski, poeta, pedagog, wielki człowiek współczesnych czasów.

W pierwszej turze wyborów przeprowadzonych wśród rodziców nie udało się wyłonić jednego, zdecydowanego kandydata. Trwają dalsze procedury nad jego wyborem.

/ WIĘCEJ O KSIĘDZU W NASTĘPNYM NUMERZE GAZETKI

Poziom wspaniały prezentują:

Klasa I : nie ma
Klasa II: Michał Hebda
Klasa III : Paulina Sacha

Poziom bardzo dobry uzyskali:

Klasa I: Piotr Bednarek, Monika Piech, Bartłomiej Berecik, Dawid Gnyla
Klasa II: Małgorzata Ząbkowska, Monika Pasierb, Przemysław Lach, Jakub Kamiński
Klasa III: Aneta Hudy, Patrycja Serafin, Kinga Trepa

Uczniowie , którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i więcej:

Klasa IV

Patryk Fulara,
Kamil Stanuszek
Justyna Nowakowska,
Katarzyna Świerczek,
Marta Ząbkowska,
Kinga Zuchowicz
Mariola Lis

Klasa V

Zuzanna Cieśla
Sylwester Trepa

Klasa VI

Paulina Lis
Joanna Marecik
Agnieszka Serafin
Karol Świerczek

Uczniowie, którzy otrzymali oceny celujące:

Klasa IV

Mariola Lis - wych. fiz.
Justyna Nowakowska - plastyka
Kamil Stanuszek - wych. fiz.
Katarzyna Świerczek - plastyka
Marta Ząbkowska - plastyka ,wych. fiz.

Klasa V

Zuzanna Cieśla - plastyka
Iwona Oleksy - plastyka
Klasa VI

Paulina Lis - przyroda
Rafał Lis - wych. fiz
Karol Świerczek - przyroda

Średnia klas

IV - 4,35

V - 4,04

VI - 3,20

Średnia szkoły - 3,86

Konkurs "Jesienne kompozycje"

I. Zespół uczniów klasy IV

K. Stanuszek, P. Fulara, M. Oleksy P. Pasierb, Ł. Wąs

II. Zespół uczniów klasy IV

M. Lis, K. Świercz ek , M. Ząbkowska

III. Zespół uczniów klasy V

Z. Cieśla, M. Łach

Konkurs gminny "W krainie baśni H. Ch. Andersena"

I Kamil Stanuszek - kl. IV
II. Angelika Gnyla - PSP Gnojnik
III. Marta Ząbkowska - kl. IV

Konkurs matematyczno - przyrodniczy

I. Paulina Lis - kl. VI
II. Karol Świerczek - kl. VI
III. Agnieszka Serafin - kl. VI

Konkurs humanistyczny

I Paulina Lis - kl. VI
II. Agnieszka Serafin - kl. VI
II. Natalia Żak - kl. VI

Zawody sportowe - indywidualne biegi przełajowe

I.miejsce Mariola Lis - kl. IV
Mariola Lis - kl. IV - II miejsce na szczeblu rejonu
III. Marta Ząbkowska - kl. IV
III. Iwona Oleksy - kl. V

Gratuluję ! Dyr.szkoły Z. Stanuszek

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych życzy

Zespół redakcyjny Z NASZEGO PODWÓRKA

Copyright© 2001-2006 Krzysztof Toboła.