Śladami zwierząt

 

 

W ramach obserwacji  przyrodniczych prowadzonych w przedszkolu, dzieci  z grupy Motylków i Biedronek wędrowały niemal że po całej miejscowości w  poszukiwaniu oznak zbliżającego się lata, a przy okazji też  ciekawych okazów zwierząt. W pierwszym dniu zawędrowaliśmy do pobliskiego gospodarstwa rolnego, aby bliżej przyjrzeć się zwierzętom  tam zamieszkującym. Przedszkolaki z wielką sympatią i fascynacją oglądały krowy „holenderki” w towarzystwie  cielątek oraz niezwykle sympatycznych koników, które chętnie pozwalały się głaskać a nawet karmić.  Dzieci  z bliska przyglądały  się sprzętom gospodarczym potrzebnym do pracy w zagrodzie oraz stajniom  w których mieszkają zwierzęta. Wycieczka wzbudziła wiele emocji,  a dzieci podczas drogi powrotnej prowadziły ożywione rozmowy.

Piękna czerwcowa pogoda zachęcała do kolejnych dłuższych wypraw poza otoczenie przedszkola.  Tym razem Starszaki wybrały się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa państwa Wąsów – rodziców naszego kolegi Nikodema. Po dotarciu na miejsce dzieci z wielką radością obserwowały zamieszkujące tam daniele, zdobywając  o nich wiele nowych, ciekawych wiadomości. Jak się okazało zwierzątka te są bardzo zaprzyjaźnione z ludźmi i chętnie chrupały  specjalnie przyniesiony przez Babcię Nikodema  suchy chlebek, prosto z rąk dzieci.

Następnie, korzystając z  zaproszenia  gospodarzy, dzieci udały się do ogrodu na wspólna zabawie, gdzie również nie brakowało atrakcji.

Grupa maluszków w tym dniu też aktywnie spędzała czas obserwując stado koni  i  krów,  których pochodzenie jest dość nietypowe, gdyż podobno przywędrowały do naszej miejscowości aż  dalekich Filipin.  Bydło wzbudziło ogromne zainteresowanie za sprawą swoich ogromnych rogów.

Potem spędziliśmy jeszcze kilka chwil nad pobliskim stawem obserwując ważki, ryby oraz innych mieszkańców  sztucznego zalewu.

 

Opr. Iwona Radecka