Zajęcia pokazowe dla rodziców

 

 

Zajęcia otwarte to forma pracy umożliwiająca rodzicom zaobserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem podczas zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy wychowawcy grupy.

W naszym przedszkolu jak co roku, dnia 17 czerwca odbyły się zajęcia pokazowe  dla rodziców, których tematem były „Bezpieczne wakacje". Celem zajęć było kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, mogących wystąpić latem. Zajęcia miały charakter radosnego oczekiwania na zbliżające się wakacje. Dzieci między innymi graficznie rozpoznawały miejsca doskonale nadające się na wakacyjne wojaże, wysłuchały wiersza traktującego o wakacyjnych przestrogach i śpiewały radosne piosenki o tematyce wakacyjnej. Rodzice z zachwytem i dumą obserwowali swoje pociechy w nowej dla nich sytuacji. Zdumiewająca była u dzieci zdolność koncentracji uwagi w nietypowej dla nich sytuacji oraz umiejętność logicznego myślenia oraz wypowiadania się na podany temat.

W drugiej części spotkania, rodzice wspólnie z dziećmi  mieli za zadnie przedstawić krajobraz wakacyjny: górski, miejski, wiejski i morski za pomocą dowolnej techniki plastycznej. Zabawa udała się doskonale,  dla dzieci najważniejszy był czas poświęcony na wspólną zabawę z rodzicami , którym taka forma zajęć bardzo przypadła do gustu. Rodzice podczas tej krótkiej lekcji, mieli możliwość przekonać się, że każda chwila poświęcona dziecku to ogromna radość dla ich pociechy .

Ostatnią częścią spotkania były ciekawe rozmowy, które odbywały się w miłej i serdecznej atmosferze szczególnie, ze względu na obecność podczas zajęć Pana Dyrektora, który na koniec skierował do dzieci mnóstwo ciepłych i pochlebnych słów.

Przy słodkościach i kawie przygotowanej dla naszych mam  oraz deserku dla naszych  najmłodszych, czas upłynął bardzo szybko, lecz my się nie martwimy ponieważ na pewno spotkamy się już za rok na kolejnych zajęciach otwartych.

 

Opracowała: Iwona Radecka