„Mą miłość do Ojczyzny chcę wyśpiewać”

    10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę wyjątkową lekcję historii przygotowali uczniowie klasy VI.  Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna, zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.

    Szóstoklasiści przebrani w stroje z minionych epok wcielili się w role wybitnych postaci – polskich patriotów walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny. W kilku aktach ukazali tragizm związany z trzema rozbiorami Polski, nadzieje Polaków na odzyskanie  niepodległości, które potęgowały się z wybuchem każdego powstania oraz smutek i rozpacz po kolejnej klęsce. Przedstawili nie tylko dzielnych przywódców narodu, ale również nieugiętą postawę dzieci i młodzieży stawiających opór zmasowanej germanizacji i rusyfikacji podczas zaborów. W ostatnim akcie młodzi aktorzy ukazali euforię  i radość z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli oraz przybliżyli swoim kolegom wybitną postać marszałka Józefa Piłsudskiego.

    Dopełnieniem pięknych występów były pieśni patriotyczne oraz piosenki legionowe    i żołnierskie, które przed zebraną publicznością wykonali chętni uczniowie z kl. IV, V, VI w ramach szkolnego festiwalu piosenki patriotycznej. Wszyscy uczestnicy konkursu, a było ich dwanaścioro, pięknie zaprezentowali przygotowane utwory. Należy dodać, że repertuar był bardzo urozmaicony. Jury oceniające występy miało niezwykle trudne zadanie związane
z wyłonieniem zwycięzców, bowiem poziom konkursu był bardzo wyrównany. Po skrupulatnym podliczeniu punktów, jury ustaliło trzy pierwsze miejsca oraz przyznało wyróżnienia. Zwycięzcami zostali, zajmując kolejno:

  • I miejsce – Julia Okaz z kl. IV
  • II miejsce – Magdalena Gagatek z kl. VI
  • III miejsce – Paweł Gnela z kl. V i Amelia Dzięgiel z kl. VI

    Udział uczniów w konkursie piosenki patriotycznej oraz w przygotowaniu akademii, jak również pełna skupienia
i zasłuchania postawa uczestniczących w uroczystości, były  najlepszym wyrazem ich  młodzieńczego patriotyzmu.

 Opr. Marta Adamczyk