Spotkanie z muzyką

„Czym jest muzyka? Może …po prostu niebem, z nutkami zamiast gwiazd”

J. Kern

    W piątek, 9 marca 2018r. w naszej szkole miało miejsce niezwykłe „Spotkanie z muzyką” zorganizowane
w ramach cyklu „Ludzie z pasją”.

Naszymi honorowymi gośćmi byli pan Kamil Stanuszek – muzyk, instrumentalista, absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz pan Mateusz Wojkowski, muzyk grający na instrumentach klawiszowych. Obaj panowie realizują swoje pasje muzyczne w zespole „Pięć i Pół”. Na ich koncie, mimo młodego wieku jest już wiele sukcesów. Panowie są muzykami nieustannie poszukującymi i eksperymentującymi pomiędzy jazzem, popem i muzyką klubową chcąc uzyskać ciekawe i niepowtarzalne brzmienie instrumentów. Można to zauważyć słuchając ich utworów na YouTube.

   Spotkanie z artystami prowadzili Michał Gnela i Sergiusz Gawęcki. Tematem przewodnim spotkania był wspaniały instrument – saksofon, który wzbudził dużą ciekawość wśród zebranych. Uczniowie poznali jego wygląd, budowę, barwę i rodzaje dźwięków. Nasi goście zaprezentowali młodym słuchaczom kilka mniej i bardziej znanych utworów. Potem młodsze dzieci i starsi uczniowie zadawali panu Kamilowi różne pytania. Dotyczyły one jego pasji, zainteresowań, drogi kariery i rozwoju muzycznego. Pan Kamil mówiąc o sobie, posłużył się prezentacją multimedialną, która wzbudziła spore zainteresowanie i ułatwiła zrozumienie poruszanych zagadnień.

   Niezwykłą atrakcją okazał się przygotowany i przeprowadzony przez panów muzyków konkurs ph. „Jaka to melodia?” Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. Po wysłuchaniu pierwszych dźwięków melodii, zadaniem uczniów było odgadnąć tytuł utworu. Emocji było wiele, a najlepsi „znawcy melodii”, tj. Michał Górak i Amelia Dzięgiel zostali nagrodzeni płytą zespołu „Pięć i Pół”.

   Dla gości, uczniowie naszej szkoły przygotowali mini koncert muzyczny. Młodzi artyści, oprócz swoich zdolności, starali się pokazać także brzmienie różnych instrumentów.

Swoje umiejętności zaprezentowali:

  • Sergiusz Gawęcki i Maksymilian Gawęcki – keyboard
  • Magdalena Gagatek – skrzypce
  • Daria Gawęcka – gitara
  • Aleksandra Gagatek – flet
  • Michał Gnela – saksofon

Podczas występów panowała miła atmosfera. Słuchacze byli pod wrażeniem gry koleżanek i kolegów. Pan Kamil nagrodził wysiłek wszystkich wykonawców słowami uznania oraz podarował im „pierwszy krążek” swojego zespołu. Zachęcił także do dalszego rozwijania pasji muzycznej.

    Dla uczniów było to ciekawe „spotkanie z muzyką”, które wzbogaciło ich wiedzę wprowadzając w magiczny świat dźwięków i instrumentów.

Młodzież gimnazjalna, stojąca przed wyborem dalszej drogi kształcenia, miała okazję poznać muzyków -  młodych ludzi, którzy poprzez pracę i dyscyplinę w rozwijaniu swoich talentów odnieśli sukces.

    Serdecznie dziękujemy panu Kamilowi Stanuszkowi i panu Mateuszowi Wojkowskiemu za przyjęcie naszego zaproszenia, poświęcony czas, wspaniały występ i podzielenie się z nami swoją pasją. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli przyjemność gościć Panów w naszej szkole. Już dzisiaj zapraszamy na ponowne spotkanie…

Dziękujemy z całego serca i życzymy wielu, wielu sukcesów!

Opracowała: Ludmiła Cieśla