Szkolny Tydzień Profilaktyki

W dniach od 19 do 28 marca jak co roku odbył się w naszej szkole „Tydzień Profilaktyki”.Każdy dzień obfitował
w liczne atrakcje zachęcające dzieci i młodzież do zdrowego i bezpiecznego życia.
W ramach tego przedsięwzięcia wszyscy uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach, konkursach,spektaklach.
-  Poniedziałek (19.03.)  został poświęcony rozwijaniu pasji czytelniczej, zorganizowano bowiem Konkurs Pięknego Czytania ph. „Dbamy o nasze bezpieczeństwo”, gdzie uczniowie mieli za zadanie zaprezentowanie tekstów literatury dziecięcej lub młodzieżowej. Celem konkursu było budzenie zainteresowania literaturą, popularyzacja książek, kształtowanie nawyku dbałości o piękno języka ojczystego oraz wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Zwycięzcami konkursu zostali: Magdalena Gagatek z klasy VI i Michał Górak z klasy III zdobyli miejsce pierwsze, Magdalena Cieśla z klasy VI zajęła miejsce drugie a Milena Zelek z klasy czwartej miejsce trzecie.
- We wtorek (20.03.) uczniowie klas I - III wzięli udział w wycieczce do Regionalnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Brzesku, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Bajka o dzielnym Szewczyku”, przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. To opowieść o biednym chłopcu, który wędrując po świecie często spotyka potrzebujących i nigdy nie pozostaje wobec nich obojętny. Potem  udali się do Nowego Wiśnicza. Tam  zwiedzili zamek i poznali jego historię. Następnie uczestniczyli w warsztatach ph. „Kreatywne odkrywanie zakurzonych zakamarków alchemicznego laboratorium”. W pięknej i tajemniczej scenerii wiśnickiego zamku dzieci przeniosły się do czasów, w których alchemia była sztuka niezwykłą. Uczniowie zdobyli nie tylko wiedzę historyczną, ale również ćwiczyli umiejętności praktyczne: posługiwali się prostym  sprzętem laboratoryjnym i samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, rozwijali w sobie pasję badawczą, poznawali świat wszystkimi zmysłami, rozbudzali wyobraźnię.
- W środę (21.03.) uczniowie klas IV – VII również wzięli udział w wycieczce do Regionalnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Brzesku, gdzie obejrzeli spektakl profilaktyczno – edukacyjny pt. „W pustyni i w sieci”. Spektakl ten rozwijał w młodym widzu to, co najcenniejsze w życiu dorosłym – kreatywność. Kreatywność szeroko rozumianą
w kontekście radzenia sobie w codziennym życiu widza i uświadomienie, że w każdej sytuacji konfliktowej można znaleźć konstruktywne rozwiązanie.
- Czwartek (22.03.) to dzień, w którym uczniowie klas IV - IIIG wzięli udział w konkursie wiedzy  ph. „Wiem, jak zadbać o zdrowie”. Zwycięzcami zostali w  kategorii pierwszej  - klasy IV – VI:
I miejsce Julia Chudoba z klasy VI, II miejsce Magdalena Cieśla z klasy VI, III miejsce – Antoni Baka z klasy VI. 
W Kategorii drugiej -  klasy VII – IIIG: I miejsce Kamila Adamik z klasy IIG, II miejsce Michał Gnela z klasy IIG, III miejsce ex aequo Damian Jarząbski z klasy IIG i Wojciech Konstanty z klasy IIIG.

- We wtorek (27.03.) odbyło się przedstawienie profilaktyczne ph. „W zdrowym ciele, zdrowy duch” przygotowane przez uczniów klasy szóstej. Uczniowie w różnych scenkach propagowali zdrowy i aktywny styl życia.
- W tym dniu odbył się również plebiscyt na najsympatyczniejszego ucznia i najsympatyczniejszą uczennicę. Konkurs odbywał się na dwóch etapach. Pierwszy etap – klasowy, polegał na wyłonieniu  jednego chłopca i jednej dziewczynki. Uczniowie głosowali anonimowo. Drugi etap polegał na debacie uczniów, którzy prezentowali się przed całą szkołą. Zwycięzcami zostali:  Julia Wach, Amelia Konicz i Jakub Tekiela z klas młodszych, a w klasach starszych Adamik Kamila i Tomasz Konstanty.
- Środa (28.03.) byłam w naszej szkole „Dniem Ciszy”. Uczniowie klas młodszych przygotowali specjalne plakaty zachęcające do spędzenia tego dnia w ciszy, z nastrojową muzyką podczas przerw zamiast hałasu i krzyku. Uczniowie najgrzeczniejsi w tym dniu zostali nagrodzeni specjalnymi medalami.
  W ramach „Tygodnia Profilaktyki” przeprowadzono konkursy:
-  konkurs na plakaty o tematyce profilaktycznej, zawierające hasła, slogany, rymowanki obrazujące skutki alkoholizmu, narkomanii, nikotynizmu. Zwycięzcami zostali:
I miejsce – klasa VII, II miejsce – klasa VI, III miejsce – klasa V.
- konkurs plastyczno- informatyczny ph. „Cyberprzemoc – jestem przeciw”. Na wyróżnienie w tym konkursie zasłużyły: Wiktoria Kupiec z klasy czwartej oraz Julita Pasek z klasy II gimnazjum.